Характерови особености. Маниеризми. Любими занимания и професио-на,гни интереси. Избор на професия. Избор на сексуален Партньор. Приказки. Митове и легенди. Религия. Религиозни обичаи. Индивидуален и групов морал. Политика. Магия и суеверие. Конфликт между поколенията; разлика в поколенията. Революция и революционери. Мечтания в будно състояние. Художествено творчество. Удоволствие от изкуството.В предишната глава насочихме вниманието си главно към онези последици от психичния конфликт, които се приемат за патологични. Сега ще се спрем на друга част от психичния спектър. Ще разгледаме някои страни от развитието наличността, които, макар и тясно свързани с психичния конфликт, трябва да се приемат по-ско-ро като нормални, отколкото като патологични.
Отбелязахме, че разликата между нормалното и патологичното в тази област е само количествена, а не качествена. Разделянето на последиците от психичния конфликт на нормални и патологични е възможно само условно. Областите на нормата и патологията се преливат една в друга като цветовете на дъгата.
Много последици от психичния конфликт са без съмнение нормални. Те се наблюдават често при психоанализа на невротични пациенти. Откриването на сложния произход и несъзнавания смисъл на нормалните психични явления е възможно само в процеса на психоанализата. Въз основа на данни от анализа ще се опитаме да илюстрираме връзката между психичния конфликт и нормалните особености в развитието на личността - като напр. чертите на характера, избора на професия, избора на сексуален партньор и т.н. Ще се спрем и на други аспекти на нормалния психичен живот, които са свързани с психичния конфликт, но за които не разполагаме с достатъчно данни от психоанализа на случаи. Това са приказките, митовете, легендите, религията, моралът и др. В този случай нашите изводи ще се базират отчасти на данни, получени от пациенти по време на психоанализа, и отчасти на това, което психоанализата казва за човешката природа изобщо.
В областта на характера психоанализата се интересува от отношението между особеностите на характера и нагонните желания на малкото дете. Фройд /Егеис!, 1908-а/ посочва връзката между пре-въплъщенията на аналната еротика в детството и проявите на пе-дантичност, справедливост и неотстъпчивост в по-късна възраст, както и аналогичната връзка между детските фалични желания и амбициозността на възрастния. Повечето психоаналитици са съгласни с Фройд. Създадена е класификация на характери, която се основава на наблюдения върху характеровите особености и фазите в развитието на либидото. Психоаналитиците говорят за орални, анални и фалични характери или черти на характера. Клиничната практика и опитът с много пациенти потвърждават ранните наблюдения на Фройд, че изброените по-горе характерови особености произлизат от анални желания и конфликти в ранното детство. Терминът анален се използва и за хора, които са по характер разпилени, нечистоплътни и небрежни. Самоувереността, оптимизмът и щедростта, както и противоположните им качества, се приемат като черти на оралния характер, докато амбициозността и нуждата за признание и аплодиране се приписват на фаличния характер.
Тази класификация се основава на нагоните и по-точно на либи-донозния нагон. Тя набляга предимно на влиянието на нагоните върху психичния живот, което е типично за началния период на развитие на психоанализата. По-късно се натрупват познания за сложния път, който човек извървява от нагонните желания на детето и породените от тях психични конфликти до поведението на възрастния. В следващите примери ще се опитаме да илюстрираме този сложен път и и да покажем как личният опит и преживявания могат да повлияят на крайния резултат.
Първият случай е с жена над двайсет години, чиято склонност към великодушна благотворителност е твърде подчертана. Тя търси психоаналитично лечение поради тежки невротични симптоми. В процеса на психоанализата се разкрива, че нейното милосърдие, както и невротичните й симптоми, са свързани с конфликти от детството, но за разлика от невротичните прояви благотворителността й се приема с основание като нормална черта на характера, тъй като е източник на удоволствие, не е себеразрушителна и е приемлива за обществото. Ето подробностите по случая.
Още в най-ранно детство пациентката е отделяна от майка си за продължителни периоди от време. Но и когато са заедно, взаимоотношенията с майката са твърде незадоволителни и фрустриращи за пациентката. Силно амбивалентните връзки с майката и възникналите от това конфликти заемат важно място в невротичната симптоматика на жената. Те пораждат основните подбуди за нейната благотворителност. От ранно детство тя трябва да се грижи за по-малките деца в семейството, които също са изоставяни от майката и излагани на непредвидимите промени в нейното настроение и поведение. Въпреки че е малко по-голяма от останалите деца, родени наскоро след нея през няколко години, тя се грижи за тях, опитва се да ги предпази от наказания и ги утешава, когато са разстроени, сякаш не им е сестра, а майка. Държи се с тях, както „добрата" майка трябва да се отнася към децата си. По-късно в живота си тя продължава да изпитва същата нужда да помага на бедните, неоправданите, „незначителните хора" по света. Отдава се страстно на благотворителна работа и щедро раздава времето, усилията и парите си. Заедно с любовта и щедростта към потиснатите тя силно мрази потисниците и богатите. Хората, на които помага, несъзнавано отъждествява с братята и сестрите от детството си. Онези, които мрази, несъзнавано отъждествява с майка си и нейното поведение към децата й. Чрез омразата към потисничеството на слабите тя отмъщава на майка си и осъществява мечтата от детството си. С великодушието към беззащитните тя несъзнавано доставя на себе си и на братята и сестрите си благонадеждна, всеотдайна майка, заменяща егоистичната и неблагонадеждна майка, която те са имали в действителност. По този начин дългогодишната нужда от любеща, отзивчива майка, както и омразата и желанието за отмъщение стават основните фак-гори, които придават стойност на тази благотворителна дейност, която интересува пациентката. Другите форми на благотворителна дейност почти не я привличат. Там тя дарява формално и това силно контрастира с горещата й всеотдайност и щедрост към любимите й подтиснати хора. Този пример показва как нормална особеност на характера произтича от нагонни нужди и фрустрации в ранното детство.
Вторият случай е с мъж на трийсет години, който по характер е весел, приятен, чувствителен и дружелюбен. Както и в предишния случай той има затруднения от невротично естество, но поради характера си се държи според предписанията за човек от добро заможно семейство с високи морални устои, завършил най-добрите училища, какъвто всъщност е. За него може да се каже, че „добрите маниери" са му присъщи като дишането, и ако не са данните от психоанализата, човек ще си помисли, че „естествените" му добри маниери се дължат на това, че е възпитаван на добри обноски още от люлката. Както и да бъдат гледани, тези черти са нормални. Те са приемливи за обществото и не създават проблеми и неприятности. Благият, възпитан и разумен подход на пациента към живота често му помага. Като всеки човек, и той си има грижи, отчайва се при несполуки или трудности, но тези чувства никога не траят дълго. Той бързо заема разумната позиция, че онова, което не може да се поправи, трябва да се приеме такова, каквото е, че е по-добре човек да е весел, отколкото да се оплаква; че ако човек „не обръща внимание" и продължава да си гледа работата, рано или късно нещата ще се оправят. Ще кажете: „Какъв философ. Втори Езоп." Всъщност той съвсем няма философска нагласа, а трагични събития в детството формират у него традиционните ценности на социалната му среда и на практика стават неразделна част от неговата
личност.
На деветгодишна възраст пациентът внезапно е заплашен от загуба на най-важния за него член на семейството му. В продължение на три дни той е в тежка и дълбока депресия. За щастие опасността отминава, но преживяването оставя трайна следа. Страхът, че може да бъде изоставен, засяда завинаги в психиката му. Към него той реагира по два начина. Най-напред се опитва чрез добро поведение да гарантира, че няма да бъде изоставен отново. Но тъй като това неизбежно ще се случи пак, той се подготвя за този момент, за да не се почувства отново безпомощен и зашеметен от тревога, както в миналото. Първата група реакции блокира желания и действия от нагонен произход. Преди да се появи заплахата от загуба на родител, пациентът е буйно дете с прояви на избухливост. След това обаче тези прояви напълно изчезват. Оттогава до момента на започването на психоанализата той не си спомня нито един случай, при който да е бил истински ядосан. Сексуалната му активност също е намалена, но не до крайна степен. Той се превръща в много добро момче, безупречно по отношение на сексуалното си поведение и без агресивни прояви. Той вярва, че агресивността му е причината за преживяната на деветгодишна възраст заплаха да бъде изоставен. Втората група от реакции е всъщност идентификация с възрастния човек, когото пациентът се страхува, че може да загуби. Той безрезервно приема да бъде като този възрастен човек - весел, здраво-мислещ, практичен и оптимистичен. С помощта на тази идентификация става способен „да се грижи за себе си" и в по-късното юношество напуска дома си, за да продължи образованието си в интернат. В този случай, както и в предишния, става ясно, че има тясна връзка между психичния конфликт, травмата в детството и нормалните, полезни особености на характера както в детството, така и по-късно в живота. Уравновесеният темперамент, добрите обноски и оптимизмът на този пациент са резултат не само от неговото възпитание. Те са силно мотивирани от убеждението му, че лошото поведение и настроение ще доведат до загуба, до това, от което се е страхувал, когато е бил на девет години. Освен това те са резултат от идентификацията с родителя, когото е щял да загуби по това време. С други думи, тези нормални и полезни за адаптацията на пациента характерови особености са пряко свързани с детската травма, също както и невротичните симптоми са свързани с нея. Те се мотивират от едни и същи подбуди.
Както вече отбелязахме в пета глава, механизмът на идентификация е важен за формирането на Суперегото по време на едиповия период. По-късно ще се върнем към въпроса за възникването на Суперегото. Засега искаме само да подчертаем, че не всички идентификации през едиповия период са свързани с формирането на Суперегото. Някои от тях са изопачен израз на детските сексуални желания и конкуренция. Съвсем нормално е малкото момче да има съзнавано желание да бъде като баща си, на когото то се възхищава и същевременно завижда. Често това желание продължава да съществува и по-късно в живота и синът става повече или по-малко психологично копие на баща си. Същото може да се наблюдава между майка и дъщеря. В такива случаи родителят и детето имат подобни маниери, еднакви изражения на лицата, същата походка, говор и смях, проявяват същата резервираност или жизнерадостност в компания и т.н. Всъщност това, което се отчита като физическа прилика между родители и деца, понякога е само поведенческа прилика. Причината за това не е наследяването на физически качества. Приликата се дължи на придобити психологични особености в резултат от несъзнавани идентификации по време на детството. Те често са израз на желанието на детето да бъде родителят, с когото то се идентифицира по този начин.
Макар че основните обекти на детето са родителите, детското възхищение и завист не се насочват само към тях. Децата проявяват подобни чувства и към братята и сестрите си, които също така могат да играят значителна роля в нагонния живот на детето, в конфликтите и във формирането на компромиси. Такъв е случаят с млада жена, която проявява значителен интерес към музиката. Тя обича да слуша музика, има твърде сериозни музикални знания за любител и няколко години вземала уроци по чело - инструмент, на който обича да свири, без да е постигнала виртуозност. Чрез всичко това тя не имитира майка си, а по-голямата си сестра, която е професионален музикант. Бащата цени високо музикалните способности и успехи на сестра й. От детските години пациентката предполага, че сестра й е любимка на баща им заради музикалния си талант. Това е причината и тя да започне да се занимава с музика и да имитира сестра си с надеждата, че ще може да се конкурира с нея за чувствата на баща им. Така породените музикални интереси при тази пациентка трябва да се приемат за нормални. Това е приятно занимание в живота й, каквото е за всички любители на музиката. Няма съмнение, че музикалните интереси на пациентката произхождат от едиповия й комплекс, всъщност от детската конкуренция със сестра й за любовта на бащата. По време на психоанализата се установява, че дори и в по-късна възраст нейните музикални занимания запазват едиповата си природа. Пациентката разказва един сън, в който тя свири в оркестър. Свободните асоциации водят до спомени за един музикант, в когото е била влюбена няколко години преди това и за когото чула, че е станал диригент на известен оркестър. Както тя се изразява, той не приличал на баща й нито по възраст, нито по външност, но въпреки това винаги й е напомнял за него. Тя предполага, че приликата се дължи на факта, че той използвал същия парфюм след бръснене, както баща й. От нейните асоциации става ясно, че латентното съдържание на съня е едипово желание за сексуално свързване с баща й, че това желание е изразено в изопачен вид под формата на фантазия (сън) „да свири" заедно с човека, когото е обичала „преди много години". За нея музиката запазва несъзнавано първоначалното си едипово значение.
Примери на подобна връзка между нагонния живот от детството и нормалните прояви в живота на възрастния човек - като избор на професия или сексуален партньор - се наблюдават често в психоаналитичната практика. Трудно е обаче те да бъдат публикувани, защото може да се разбере кого точно описваме. Въпреки това, съкратени и видоизменени описания могат да убедят читателя в правотата на това твърдение.
Четирийсетгодишен гинеколог е най-големият от шест деца. Всички са родени във ферма, където пациентът е прекарал детството си. Всяко раждане на дете е било голямо събитие, което силно е възбуждало любопитството му, но никога не са му разрешавали да присъства, въпреки че за него е било нещо обикновено да наблюдава раждането на животни. Сексуалното любопитство от детството определя по-късно избора му на професия. Освен че засища любопитството му, този извор служи и на други несъзнавани цели. От една страна, той задоволява желанието на пациента да бъде нещо повече от баща си, който се е държал подчертано смирено в присъствие на лекарите, които са посещавали майка му по време на ражданията. От друга страна, той укрепва защитите му срещу гнева, който е изпитвал към майка си при всяка бременност и към всяко новородено дете. Като гинеколог той е полезен за майките и бебетата, престава да изпитва силен гняв и заедно с това да се чувства виновен, както през детските години. И накрая, като гинеколог той се преживява компетентен и самоуверен всеки път, когато се ражда дете, а не слаб и беззащитен - както се е чувствал, когато е бил малко момче.
Друг трийсетгодишен лекар е бил разделен с майка си в продължение на няколко седмици, когато е бил четиригодишен, тъй като майка му е трябвало да постъпи в болница за немного сериозна операция. Една от последиците от това преживяване е решението му да стане лекар, по-точно хирург, който „реже", както той се изразява по-късно, когато го питат какъв иска да стане като порасне. Амбивалентността към майка му е явна и напълно се потвърждава при психоанализата му в по-късните години. От една страна, да бъде хирург означава да бъде с майка си и да не се разделя от нея, да я лекува и да бъде нейният спасител. От друга страна, това означава също, че той й причинява болка и я наказва за това, че му е изневерила и го е изоставила.
Друг двайсетгодишен пациент е посредник при решаване на трудови спорове. И при него основната травма от детството е насилствено отделяне от майката в ранните години от живота му. На шестгодишна възраст той е изпратен далеч от дома в интернат. Изгнанието му се дължи на факта, че родителите му са имали конфликт и са се разделили. По-късно в живота, въпреки многото невротични проблеми, той успява да се утвърди като посредник при трудови спорове. Постига големи успехи в работата си и обикновено успява да предотврати открити конфликти. Съзнаваното му твърдение е, че всяко разногласие може да се разреши задоволително, стига двете страни да седнат заедно на масата и да преговарят. В този пример раздялата с родителите поражда силно желание да се сложи край на конфликта между тях и те да се съберат отново, за да бъде той с тях, по-точно с майка си. През целия си живот той се опитва да задържа хората заедно, да не им позволява да се разделят като родителите му, защото тогава, образно казано, работниците ще станат бездомни като него, когато е бил на шест години. В този случай детската травма води несъзнавано до полезен професионален избор по-късно в живота.
Когато разглеждаме връзката между нагонния живот на детството и по-късния избор на сексуален партньор, се натъкваме на богат материал. Връзките между тези две явления са изключително многостранни и преплетени и главната трудност се състои в предаването на тяхната сложност. Да се доказва съществуването им едва ли е .необходимо и едва ли ще изненада някого. Достатъчно е само да припомним, че първите сексуални обекти на всеки са обектите от детството. Всички следващи сексуални обекти са по-късни варианти на детските. Това се отнася за здравите, за хората с неврози и за психичноболните. С няколко примера ще илюстрираме този факт, който може да се открие дори и при по-повърхностно наблюдение.
Млад мъж се влюбва и оженва за жена, която, както той открива, външно прилича на него по ръст и черти на лицето. Той обаче няма представа, че физическата им прилика я прави привлекателна за него. Едва по-късно, по време на психоанализата си, открива, че несъзнавано се възбужда сексуално от това, че той и жена му си приличат като брат и сестра. На несъзнавано ниво жена му представяла сестра му, към която в детството си е бил силно привързан. Като дете си е представял, че е женен за сестра си и е баща на нейните деца. Като възрастен несъзнавано прави така, че тази фантазия да се сбъдне, като се оженва за жена, която прилича на сестра му. Интересно е да се отбележи, че несъзнаваната му фантазия, че жена му е неговата сестра, се проявява през първите месеци на психоанализата в това, че той често бърка името на жена си с името на сестра си, но не забелязва това, ако психоаналитикът не насочи вниманието му към грешката.
При една пациентка изборът на сексуален партньор е повлиян по много по-сложен начин от връзката й със сестра й през детството. Когато двете били малки, най-близкият им приятел било момчето на съседите. Сестрата на пациентката толкова много го харесвала, че двамата си обещали да се оженят, като пораснат. Пациентката се чувствала изключена от двамата си партньори в игрите точно така, както се чувствала изключена и от двойката на родителите си, и изпитвала ревност към тях. По-късно в детството двете семейства се преместили да живеят на различни места и сестра й вече не се виждала толкова често с момчето. След години, по време на юношеството й, обстоятелствата отново ги събрали тримата. Този път пациентката използвала обстоятелството, че сестра й започнала да учи в университета, и направила съзнателен опит момчето да я предпочете пред сестра й. Успяла да постигне целта си, но отблъснала сексуалните му предложения и предпочела да останат „добри приятели". Скоро след това се влюбила и се омъжила за близък приятел на младежа, когото отнела от сестра си. По това време приятелят бил сгоден за друга жена. В зряла възраст пациентката успяла да осъществи в любовта си онова, което страстно желаела като малко момиче, а именно - да бъде жената - победител в семейния триъгълник*. В този процес тя отмъщава на мъжа, който в детството предпочита сестра й, и го отблъсква, като избира друг мъж. Това дава завършек на несъзнавания й триумф над сестра й и техния другар.
Тези примери показват, че нагонните желания от детството имат силен и траен ефект върху психичния живот. Те могат да повлияят избора на професия, сексуалния живот, интересите, маниерите, особеностите на характера и пр. В много отношения по-правилно е да се каже, че тези последици не са причинени пряко от нагонните желания и конфликтите, а от фантазиите, породени от тях. Последният пример показва, че във фантазията си пациентката се преживява в сравнение с по-голямата си сестра като в приказката за Пепеляшка. Младият човек, който се оприличава на брат на съпругата си, също преживява фантазия от своето детството. Това се отнася и за гинеколога, хирурга и посредника при трудови конфликти. При всички тези хора фантазията, която се поражда от нагонните желания в детските години, както и страховете, свързани с тях, стават основен двигател, макар и несъзнаван, в по-нататъшния живот.
Примерите, представени досега, са взети от клиничната практика. При всеки от тях може да се приложи психоаналитичният метод. Това са пациенти, които оказват съдействие, като се опитват да съобщават изцяло и свободно своите мисли и асоциации и подробности от своето минало и настояще, включително и такива, които смущават и не е лесно да се изкажат пред друг човек. По този начин нашите заключения за връзките между психичния конфликт от детството, който най-често е несъзнаван, и съзнаваните мисли, желания и поведение на възрастния човек, имат определена достоверност. По-нататъшното изложение обаче не се основава на резултати от индивидуална психоанализа. По тази причина трябва да се ограничим само с констатации, които изглеждат оправдани, макар че не се основават на данни от психоаналитичния метод.
Резултат от нагонните фантазии на детството са мечтанията в будно състояние и различните истории като приказки, митове, легенди и литературни произведения от разни жанрове. Най-напред детето проявява интерес към приказките и подобни на тях разкази. Тяхната популярност е пословична и показва, че те засягат въпроси, които будят любопитство у всяко дете без изключение. Те поставят теми, пряко свързани с нагонния живот на детето, най-вече от едиповия период. Почти във всяка приказка например се разказва за млад герой или героиня, които побеждават злосторника или злосторницата, като ги убиват, женят се за красив момък или девойка и заживяват заедно щастливо. Всяка история има вариации, но основната тема остава една и съща. Различните варианти се харесват от различни деца. Така например историята за Пепеляшка се харесва на по-малките сестри. В приказката за Пепеляшка малката, мразена сестра се омъжва за принц, става кралица и си отмъщава на ужасната майка и по-големите сестри. Трябва да се отбележи, че приказките винаги решават въпроса за вината, породена от едиповите желания. Тъй като това са истории за малки деца и за обикновени, простодушни възрастни хора, достатъчни са най-елементарни средства, за да се заглуши чувството за вина у читателя. Героят или героинята винаги са добри, но към тях се отнасят лошо /както към Пепеляшка), а съперниците им винаги са подли, зли и с неприятен характер, затова напълно заслужават съдбата си. Освен това в повечето варианти на Пепеляшка девойката не е в конфликт с родните си майка и сестри, а с мащехата и с доведените си сестри, които поначало не обича.
Друга популярна приказка е „Джак и бобеното стъбло", известна и с по-откровеното заглавие „Джак, убиецът на великана". В приказката за Пепеляшка основната тема е любовта и бракът. В приказката за Джак тя е отцеубийството и кастрацията, които са замаскирани по такъв начин, че правят разказа приятно вълнуващ, без да възбуждат страховете на детето. Великанът, на когото Джак най-напред отнема магическите принадлежности, а след това го убива, не е неговият баща, а ужасен канибал, който едва не го изяжда. В някои варианти на приказката великанът е убил бащата на Джак, така че Джак е почтен отмъстител, а не отцеубиец; всичко магическо, което великанът е притежавал, всъщност принадлежи на бащата на Джак, така че Джак е в пълното си право да вземе полагаемото му се от лошия великан, който е истинският крадец и
убиец.
Нещата се развиват по подобен начин във всички приказки. Действащи лица винаги са героят или героинята и техните бащи, майки, сестри и братя. Героят и неговите приятели винаги са добри, а техните съперници - винаги лоши. Краят е винаги „щастлив", т.е. героят побеждава, а съперниците се наказват със смърт; героят и любимата му се обвързват сексуално (брак) и обещават, че ще имат много деца и ще „живеят във вечно щастие". Това е безкрайно интересно за децата, макар възрастните да не откриват в приказките никаква литературна стойност. Въпреки това възрастните ги четат не поради литературните им качества или за забавление, а по-скоро с цел да разберат психиката на детето, неговите надежди, желания и пориви, неговите амбиции и страхове. В това отношение приказките наистина са интересно четиво. Те откриват на читателя много страни от нагонния психичен живот на детето, както и на несъзна-вания психичен живот на възрастния.
Митовете и легендите имат същия произход като приказките. Тяхната цел обаче е различна. Те са предназначени за възрастни, а не за деца. Затова психологично са много по-сложни. Те са много по-реалистични, защото за разлика от приказките отразяват възгледа на възрастните за сложността на човешкото обкръжение и тяхната безпомощност пред него. Те са и много по-реалистични в опита си да обяснят произхода на външния свят, неговата природа и начин на функциониране. Тяхната цел не е прЪсто да доставят забавление, както е при приказките. Те правят сериозен опит за обяснение на света и в този смисъл са предшественици на научните теории. Въпреки това те, както и приказките, са породени от нагонния живот на детството, от неговите пориви, страхове и конфликти.
Така например версията на гръцките митове, написана от Омир вероятно през 1000 г. пр.н.е., описва боговете и богините като едно голямо семейство, живеещо на върха на планината, с баща Зевс, майка Хера и много деца. Омир показва, че на Олимп инцестът, ревността и борбите са нещо обикновено, така както е в детските едипови фантазии. Тъй като боговете са безсмъртни, убийството е невъзможно, а понеже Зевс е всемогъщ, той винаги е победител и върховен арбитър. Митът на Омир изключва отцеубийството. Той никога не завършва с трагедия за бащата.
В останалите митове, включително гръцките, темата за отцеубийството присъства непосредствено. Бащата-бог споделя съдбата на великана от приказката „Джак, убиецът на великана". Той е убит, кастриран и често изяден от децата си. В много случаи те са подпомогнати от майката. Децата вземат властта и на свой ред са унищожени от своите деца. В историята за Едип, както тя е представена от Еврипид приблизително в 500 г. пр.н.е., младият герой убива баща си без да знае, че това е баща му, и се оженва за майка си. Накрая сам си избожда очите като наказание за ужасното, макар и несъзнавано, престъпление. Фройд използва фразата „едипов комплекс" и „едипова фаза на развитието" поради факта, че темата за отцеубийството, кастрацията и разкаянието са представени пряко в този разказ.
Ако от гръцката митология се прехвърлим към митовете от Стария завет, ще открием същите връзки с нагонния живот от детството. Главният герой на Стария завет е Мойсей, законодателят, т.е. представителят на Божията воля на земята. Мойсей, отгледан като египетски принц, се бунтува срещу краля на Египет, побеждава го и става цар на народа. Както се вижда, темата за бунта и отцеубийството се поражда от съперничеството, омразата и завистта, които малкото момче изпитва към баща си по време на едиповата фаза от развитието си. Както обаче отбелязахме в пета глава, нагласата на детето към родителите по време на едиповия период е амбивалент-на. Тя е производна винаги на двете чувства - любов и омраза към двамата родители, макар и в най-различно съотношение. Така в историята за Мойсей нежните чувства на малкото момче към бащата и копнежът за любовта на бащата стават ясни в отношението към свещения баща-Бог. Мойсей е представен като верен служител на Бога, който наказва всеки, разбунтувал се срещу него. С други думи, Мойсей напълно се идентифицира и подчинява на Бога.
Това отношение към Бога е съставна част на западната религиозна традиция и се приема, че е налице у всеки, който е възпитан в нея. Всъщност това съвсем не е универсална характеристика на религиозните митове изобщо. Дори в историята за Мойсей са посочени примери за бунтарство срещу Бог, малки неподчинения, за които Мойсей е наказан със забрана да влезе в Обетованата земя Хана-ан. Мойсей е представен като всеотдаен и любим служител на Бога. Бунтът му е само срещу земния баща, фараона.
В историята за Христос елементите на амбивалентно отношение между баща и син са представени по сложен и завоалиран начин. Също както в историята за Мойсей, и тук се подчертава любовта на сина към бащата и спазването на бащината воля. Исус и баща му, Бог толкова силно се идентифицират един с друг, че всъщност са една и съща личност. Героят никога не се бунтува. Точно обратното, той е толкова верен на баща си, че дори му позволява да го убие, след което Исус и Бог, баща и син, се свързват завинаги с любов. Темите за отцеубийството и инцеста се появяват в тази история, но са странични. Те не се приписват на героя като негови мотиви или желания. Точно обратното, лошите хора, евреите и римляните, разпъват на кръста младия бог Исус. Отцеубийството се извършва от лошите хора, а не от героя, който всъщност е тяхна жертва. Що се отнася до инцеста, за него само се намеква с идеята, че героят Исус е убит поради първородния грях на човека, греха на Адам и Ева, които осъществяват полов контакт в Гетсиманската градина въпреки изричната забрана на баща им, Бога.
Дискусията за религиозните митове води до темата за религията. Може би няма друг аспект от социалния живот, който да събужда толкова силен психологически интерес, колкото религията. Тук лесно можем да открием връзките с някои страни на психичните функции като несъзнаваните мотиви и конфликти, идващи от на-гонния живот на детството.
За малкото дете родителите, братята и сестрите са почти целият свят. Неговите сексуални и агресивни импулси, които пораждат же лания и конфликти, характеризират психичния живот в детството. Това са бурната любов, силната ревност, яростта, ужасът, разкаянието и належащата нужда тези импулси да се контролират, защото пораждат тревожност, а гневът на родителите да се смекчи, защото те изглеждат всезнаещи и всемогъщи. Религията представя света като версия за семейството, с което живее малкото дете. В тази версия вярващият е детето, а Бог и духовниците са неговите родители. Подобно на родителите, те му казват как да се държи, какво му е позволено и какво не, дават отговори на въпроси за природата на света и за неговото начало - неща, които всеки възрастен би искал да знае, както иска да ги знае и малкото дете, което се интересува откъде започва неговият малък свят, как всъщност е създадено то и откъде идват бебетата. Фройд /Ргеий, 1933/ заявява, че религията задоволява определени нужди. Тя предлага обяснение за вселената, норми за поведение и система от наказания и награди - функции, които се изпълняват от родителите по време на детството.
Както може да се очаква, отношението на вярващия към Бога носи отпечатъка на семейния произход, тъй като това отношение е психологически близко до отношението между малкото дете и родителите му. Тук могат да се забележат същата амбивалентност, същата смесица от любов и омраза, от подчинение и неподчинение, както и същата чувствена страст и опити за нейното овладяване. Тези характеристики на религиозната вяра и на съблюдаването й се разкриват по време на психоанализата на пациенти, за чийто психичен живот религията играе важна роля. Те се проявяват и в ритуала на религиозните обреди. Ако погледнем обредите с наивността на детето и приемем думите и действията на ритуала не в алегоричния им смисъл, а буквално, ще усетим несъзнаваните връзки с детските желания и тревожност.
Пример за това е тясната връзка между литургията и причастието, които са основните елементи на религиозното богослужение и християнството от 1500 години насам. На хората, които се причестяват, се казва, че хлябът и виното, които трябва да вкусят, се превръщат по магически начин в плътта и кръвта на Бога. Трудно ни е да си представим по-ясна и пряка изява на желанието за отцеубийство. Но откритата проява на емоционален бунт и победа над бащата явно е недопустима. В случая не става въпрос за бунт, а за подчинение на божията заповед. Няма победа, а изповед на греховете, покаяние и пости, и вярата, че когато вкуси свещената плът и кръв, човек става морално чист като самия Бог. Изречените думи са напълно ясни. Те гласят: Ето ви плътта и кръвта на Бащата, вие, децата, ще ги вкусите и пиете. В същото време този ритуал служи като на помняне за подчинението на Исус, за страданието и смъртта му, с които той трябва да заслужи любовта на бащата. Думите на причастието напомнят на онези, които се причестяват, за смъртта на Исус на кръста, която с-е възхвалява като пример за подчинение на волята на Бог, бащата ра всички хора. На тези, които се причестяват, се казва, че трябва доброволно да се подчинят на всичко, което ги сполетява, тъй като това е волята на техния Баща, която те трябва строго да спазват, ка^то прави Исус, дори ако това означава страдание, телесно нараняване и смърт. Ако са верни, както е верен Исус, бог ще ги обича № Ще ги приеме на небето при себе си, както е приел Исус. Тази религиозна догма (вяра) много прилича на фантазиите, които обикновено имат момчетата по време на едиповата фаза и които са познати от психоаналитичната практика. Често момчето в едиповия период си представя, че е момиче, което означава, че е кастрирано, т.е. физически наранено, с цел да спечели опрощаването и любовта на баща си и да сподели неговата мощ. Подобно на тези фантазии официалните религиозни обреди и учения също обещават свещена родителска любов на всички, които са като смирения и физически изтерзан Божи син Исус.
С тези примери се опитваме да покажем, че независимо от това, колко много отделните религии се различават помежду си, в основата си те са еднакви. Всички те издават по различен начин факта, че произхождат от равните детски конфликти, свързани с инцест и отцеубийство, любов» ревност и омраза, хомосексуални и хетеросексуални желания, к^страционни страхове, завист заради пениса, разкаяние и самонак&зание. Във всяка религия вярващите са несъз-навано деца. Техните Богове и проповедници - несъзнавано родители. Това са тези родители, които вярващите са обичали и мразели, от които са се страхували и които са презирали, на които са се подчинявали и срещу к<оито са се опълчвали, които са обожавали и унищожавали. Историята на всяка социална група определя много от чертите на религиозните вярвания и ритуали. Социолозите и историците постоянно разкриват това по данни от различни източници. Психоанализата ]може да добави, че независимо дали една човешка общност се пр>епитава със земеделие или се прехранва с лов, дали води заседнал >живот или скита, дали е войнолюбива или миролюбива, нейната р>елигия се занимава с несъзнаваните конфликти, произлизащи от вагонните желания и страхове в ранното детство.
Не можем да оставим темата за религията, без да засегнем морала. Както отбелязахме по-горе, всяка религия съдържа морален кодекс, т.е. система, която насърчава спазването на предписани по- веденчески норми и санкционира отклоняването от тях. Всяка религия има своите десет божи заповеди. Нека разгледаме сега как забраните и повелите на обществото се отнасят към забраните и повелите във всеки човек, в неговото Суперего, чието развитие и функциониране разгледахме в пета глава.
В повечето организирани общества моралът се разглежда като желан резултат от религиозната вяра. От гледна точка на християнството тази идея може да се представи по следния начин: ако детето бъде научено да се страхува и обича Бог и да се идентифицира с Исус на кръста, то ще се подчинява на моралните закони на Бог и ще расте като добър човек. С други думи, смята се, че религиозната вяра може да направи хората морално добри. Всяко цивилизовано общество приема това. Въпреки широкоразпространеното убеждение, че нещата стоят така, данните, извлечени с психоаналитичния метод, /т.е. психоаналитичната терапия/ показват ясно, че това не е вярно. В действителност моралът на човека - развитието на неговото Суперего - е предшественик на религиозното обучение, а не последица от него. Моралното чувство при човека се формира от конфликтите на нагонния му живот в ранното детство, по-точно през едиповия период, и носи техния отпечатък. Тези конфликти остават до края на живота, макар и до голяма степен несъзнавани. Звучи невероятно, но е факт: човек не познава изцяло моралния си кодекс, дори и най-важните негови части. Често се чувства виновен за действия, съзнавано приемани от него за морално правилни, одобрявани или възхвалявани от обществото. Често върши неща, съзнавано приемани от него като неморални, които обществото осъжда.
Данните от психоанализата потвърждават и научно обясняват наблюденията на критиците на религията, че нито вероучението, нито религиозната поука, нито вечните божии заповеди не са в състояние да направят някого морален човек. Моралът е личен въпрос на всеки човек. Той е резултат от развитието на Суперегото и се поражда от силните пориви и връхлитащите ни страхове, които не са част от неделното църковно училище, а от нагонния живот на детството ни. От решаващо значение за морала е личният житейски опит на всеки човек. В този смисъл можем да заявим, че моралният кодекс на всяка религия се подхранва от детските желания и конфликти на вярващите, подобно на митовете и легендите.
В същото време става ясно, че с това отношението на човека към обществения морал не се изчерпва. Макар и важна част от обяснението, приносът на психоанализата в това отношение си остава все пак само част от истината. Всяка религия се опитва да смекчи страховете на вярващите и същевременно да им разреши в определена степен задоволяване на нагоните. Моралният кодекс върши това чрез отговор на въпроса: „Какво трябва да правя, за да накарам Боговете (моите родители) да ме обичат и защитават, а не да ме мразят и наказват за моите сексуални и убийствени желания и действия?" Тези отговори се предлагат на всяко дете от възрастните, най-често от родителите му, като готови решения за неговите нагонни проблеми. Това е решението, което родителите са изпитали върху себе си и което смятат за приемливо и полезно и което на свой ред му поръчват. Когато даден морален кодекс се оказва задоволително решение за всички или за повечето членове на обществото, той оцелява. В противен случай се променя в една или друга насока, докато стане задоволителен. Ако животът го отхвърли, тогава напълно се изоставя и се заменя от друга система от вярвания и обреди. За да може отделният човек да се приспособи малко или повече към моралния кодекс, който обществото му предлага, или за да приеме дадена религия, той трябва да намери в тях практическо решение на несъзнаваните си конфликти, които произлизат от нагонните желания в детството.
В последно време религията запада като обществена институция. Този упадък може най-общо да се обясни с психологическото влияние на научното и техническото развитие през последните три века. Галилей допринася много за събитията, които довеждат до това, което църквата се опитва да предотврати, като го принуждава да се отрече от убежденията си и го държи затворник до края на живота му. Трябва да мине дълго време, докато прогресът в науката успее да повлияе в съществена степен религиозните вярвания. До 1915 г. всички правителства в света се придържат към някаква официална религия. Нито едно не е приемало атеизма. В момента правителствата на двете страни с най-многобройно население в света, Китай и Съветският съюз, отхвърлят религията официално*. Това правят и правителствата на много други по-малки страни. В тях живее повече от една четвърт от населението на света. Какво става с религиозните вярвания на един милиард души? Без съмнение, някои от тези хора съзнателно се придържат към една или друга религия и в същото време стотици милиони съзнателно приемат твърденията на своите политически и интелектуални водачи, управници и учители, че всички религии са неоснователни, че боговете не съществуват, че обещанията за живот след смъртта са илюзия въпреки надеждите за рая и заплахите за ада и че тези обяснения са очарователни митове, създадени от примитивни, незапознати с науката невежи хора, които са притежавали поетична дарба. Ако рели- гията наистина произхожда от такива дълбоки източници на психиката, както твърди психоанализата, изглежда невъзможно тя да изчезне, без да се замени с нещо друго. Сигурно несъзнаваните последици от нагонните конфликти на детството, които векове наред са тласкали хората да се включват в организирани религиозни вярвания и обреди, са еднакво силни за жителите на Китай и Съветския съюз, както и за останалите хора по света. Какви са техните прояви в атеистичното нерелигиозно общество?
Отговорът на този въпрос е, че в тези страни политиката заема това място, което има религията в останалите. Тя изпълнява същите функции. Религиозните процесии и тържества се заменят с политически. Вместо икони има политически лозунги и портрети. Древните богове и обожествени зверове се заменят с Маркс и Ленин. Свещениците отстъпват място на политически водачи, които изискват подчинение, любов и благоговейно страхопочитание. В учението за социализма и комунизма се внася силна морална компонента. Както при повечето религии, „добър" е този, който вярва, „лош" е този, който не вярва. Нещо повече, съществува и обещанието, понякога само загатнато, а понякога явно, че с настъпването на комунизма раят ще дойде на земята, което е аналогично с неизменния стереотипен край на приказките - ,,...и така те живяха щастливо до края на живота си".
Трябва да е ясно, че казаното дотук по отношение на Китай и Съветския съюз няма намерение да дискредитира нито икономическите, нито политическите теории на социализма и техните стремежи за икономическо задоволяване на всички хора. Всъщност, ако е вярно, че имитацията е най-невинната форма на ласкателство, то големите капиталистически държави шумно възхваляват социалистическия идеал за социална справедливост. Почти без изключение те предлагат на своите граждани зле съшити обещания за материално благополучие и сигурност за всички. С тези разсъждения ние искаме само да покажем, че в нерелигиозните общества несъзнаваните тенденции, които в останалите случаи се изразяват в религиозни обреди и вярвания, създават нещо подобно на религия от политиката и политиците. Към това трябва да се добави, че никой не е предвиждал подобно развитие. Реформаторите, които замислиха и оглавиха революциите, довели до създаването на съвременните не-религиозни общества, не са имали съзнавано желание да превърнат тези общества в своеобразна форма на религия. Точно обратното, такава идея би била напълно неприемлива за тях. Въпреки това нещата се развиха по друг начин.
До голяма степен случилото се не е нищо ново за общественото развитие. От най-древни времена хората са склонни да обожествя-ват своите управници. В първите империи, които историята познава, като Египет и Вавилон, царят, висшите духовници и Бог се приемат за едно и също. Дори в епохата на рационализма в древна Гърция ученикът на Аристотел (Александър Велики) е бил обожествя-ван - точно както и останалите гръцки и римски управници след него. Сега ни изглежда странно, ако някой човек се представи за бог и останалите го приемат за такъв. Сигурно ще кажем: „Това е варварско.", „Това е езическо мислене, напълно различно от нашето." Дали наистина е така? До неотдавна по-голямата част от света се управляваше от мъже и жени, които твърдяха, че сам Бог ги е поставил на царския трон. Бунтът срещу тях и неподчинението се приемаше като неподчинение на Бога. Беше престъпление срещу религията. Дори днес консервативно настроените вярващи приемат папата (на италиански Н Рара значи баща), който официално е епископ на Рим, за представител на Бога на земята. Психологически тази позиция не е далеч от идеята за земното Божество, което, макар и не напълно равностойно на великите богове, стои твърде
близко до тях.
Въз основа на данните от психоанализата на отделни пациенти става ясно, че всички хора, които другите почитат като по-възрастни, мъдри, авторитетни и способни, могат несъзнавано да се преживеят като родители и често правят това. В този смисъл религиозните и атеистични политически правителства не са никакво изключение. Нито една бюрократична система не е просто наложена отгоре. Тя винаги намира опора отдолу и във всяко общество смиреността пред управниците до голяма степен води началото си от някои еди-пови желания и конфликти. Също както диктаторът или кралят, по-лубожественият император или президентът на републиката несъзнавано се възприема като баща - роля, близка до ролята на Бога. Разликата е само в това, доколко определено общество или обществена група приема, че в действителност една личност или група хора са носители на качества, които малките деца редовно приписват на родителите си, а именно, че са мъдри, всезнаещи, всесилни и толкова добри, че нямат грехове и недостатъци; че този, който ги обича и им се подчинява, е добър и заслужава тяхната любов, а този, който не им се подчинява, е лош и заслужава наложените му
наказания.
Колкото повече една религиозна организация или политическа система се доближава до тези критерии, толкова по-явно тя възпроизвежда в зряла възраст психологията на детството, времето от живота, което е забравено от повечето възрастни хора, но което про- дължава да съществува в несъзнаваната сфера и ги принуждава да повтарят детството в различни варианти през целия си живот. За политиката и религията като институции на възрастните може да се каже, че показват ясна тенденция да повтарят ситуацията в семейството на детето. Тази тенденция се наблюдава както в съвременните общества, така и в, обществата отпреди пет века.
Нека сега преминем от религията към по-общата тема за магията и суеверието. В епохата на науката под думата „магия" обикновено се разбира вид забавление, свързано с майсторството на илюзията, която само привидно противоречи на разума и опита ни от практиката. Сериозният човек не вярва, че магьосникът наистина има свръхестествени способности и че наистина разрязва една жена на две с трион, а после пред очите ни съединява частите на тялото й. Ние смятаме, че само децата могат да бъдат заблудени с подобни трикове. Все още обаче има общества и обществени групи, в които науката не е заменила вярата в магията така пълно, както в нашето общество. Там дори възрастните хора приписват особени способности на определени хора, независимо от това дали те се наричат магьосници, вещици, светци или светици. Дори в нашето общество, където вярата в магията, чудесата и вълшебствата вече не е на мода и образованите хора не се интересуват от това, има много други, които изучават хороскопите си й лечението с вяра процъфтява. Това не би трябвало да ни изненадва. Отхвърлянето на вярата в магията от по-голямата част от населението е, исторически погледнато, съвсем ново явление. Вярно е, че още преди V в. пр.н.е. в древна Гърция някои велики философи се противопоставят на магическото виждане за света и заемат рационална позиция, но те са малцина. Повечето от техните съвременници и почти всички техни последователи продължават да вярват в магията. Дори днес, когато науката и рационалното мислене са на такава почит, магическото мислене и вярата в магията все още съществуват. Може би ще съществуват винаги. Във всеки случай, те са важни и твърде разпространени, затова заслужават да им се обърне внимание.
Най-общо магията и суеверието се определят като последици от вярата, че мислите и думите на човек могат да повлияят и дори да контролират други хора и предмети от околната среда. Психоанализата открива, че всички деца преминават през фаза, когато искрено вярват в това. В психоаналитичната литература често се използва изразът „всемогъщество на мисълта". До известна степен малките деца имат основание да вярват, че мисълта е всемогъща, тъй като когато детето се научи да говори, то установява, че придобива направо магическата способност да контролира околната среда. За първи път детето може да каже на майка си и на баща си какво иска и те му го доставят. Както в „Хиляда и една нощ" нещата стават на-часа. При това детските желания са много по-силни от тези на възрастните. Те пораждат фантазии, които за детето са неотличими от действителността. Ако суровите факти противоречат на желанията и мечтите на детето, то е много по-склонно от възрастните да пренебрегне неприятната действителност и да твърди, че това, което желае, е истина. Детето постепенно научава да различава външните факти от желанията и фантазията, т.е. да отчита реалността според психоаналитичната терминология (вж. четвърта глава). Въпреки развитието на индивидуалната способност за отчитане на реалността, склоността към магическо мислене, което е характерно за децата, продължава да съществува у всички нас в една или друга степен.
Важна роля за вярата в магията и суеверието играе друга характерна особеност на детското мислене. Отначало детето смята, че всички обекти във външния свят имат мисли, чувства и желания като него. То приема, че цялата природа е одухотворена, докато натрупа опит и докато родителите му обяснят някои неща. Следи от тази вяра могат да се открият у възрастните в области извън магията. Някои религиозни системи са изградени на анимизъм. Вярата в анимизма играе определена роля в изобразителното изкуство, в скулптурата и живописта, както и в литературата, най-вече в поезията.
Вярата в магията и суеверието и практикуването им зависи от всемогъществото на мисленето, от въображаемото осъществяване на желанията и от анимистичния възглед за света. Те често са свързани несъзнавано с нагонните желания от детството. Вече отбелязахме, че магията играе важна роля в религията, макар че не се ограничава само до нея. По отношение на суеверието наблюденията показват, че често религията на един човек изглежда суеверие за друг. За невярващите всяка религия е по правило суеверие. Свещеният й характер е неотделим от вярата в нея.
Всички деца след шестата година почти без изключение се увличат по всякакви магии и суеверия. Едно разпространено суеверие между децата в градовете е, че ако стъпиш върху пукнатина на тротоара, ще ти се „случи нещо лошо". Тези деца правят сериозен или шеговит опит да отбягват пукнатините в плочките на тротоара. Психоанализата ни помага да разберем несъзнавания смисъл, вложен от конкретното дете в това суеверие. Не знаем предварително дали повечето деца влагат един и същ смисъл в него. Съвсем разбираемо е, че едно и също суеверие и магически ритуал могат да имат напълно различен смисъл при различните деца. Въпреки това съществуват данни, които в много случаи говорят за общия смисъл на суеверието, а това оправдава опита да го отгатнем. Когато ходят по тротоара, децата понякога си тананикат една песничка:
Бгер оп а сгаск,
Вгеак уоиг тошег '$ (ог/а{кег Ъ) Ьаск.
51ер оп а Нпе,
Вгеак уоиг/аТкег '$ (ог тошег 'з) зрте. *
Понякога такива деца радостно тичат, стъпват или подскачат по всяка пукнатина и високо пеят песничката.
От горния пример може основателно да се извади заключение, че при тези деца омразата и убийствените желания, насочени към родителите, са изтласкани едва-едва. Чрез песничката те се разкриват и могат лесно да бъдат разпознати. Чрез веселото подскачане по пукнатините децата изразяват същите желания, но по много по-замаскиран начин. Без думите на песента би ни било трудно да се досетим какъв е несъзнаваният смисъл на тази игра. За да обясним суеверието, трябва да приемем, че враждебните желания пораждат чувство за вина. По този начин несъзнаваната мисъл „Аз заслужавам наказание, защото желая да се случат лоши неща на майка ми (баща ми)" поражда съзнаваното суеверие, че „Ако стъпя на пукнатина (което има несъзнавания и символен смисъл на задоволяване на лошите желания), ще се случи нещо лошо на самия мен." С цел да избегне наказанието (съзнавано като „нещастие"), детето си служи с магия: като прескача пукнатините, то принуждава съдбата да му прати „щастие". Несъзнаваната идея няма нищо магическо в себе си. Преведена на нормален език, тя би звучала: „Мамо (татко), аз съм добър и зная, че няма да ме накажете, както бихте постъпили, ако съм лош към вас". По отношение на детския опит и очаквания това е напълно реалистична идея. При съзнаваното суеверие и магическите ритуали обаче родителите се превръщат във всемогъща и всезнаеща „съдба", чието благоволение трябва да се осигури с добро поведение (да не се стъпва на пукнатините), нещо, което няма никаква реална практическа стойност. Стойността му произтича само от несъзнаваните мисли на детето, които поставят знак на равенство между стъпването на пукнатина с враждебните мисли към родителите. Магията зависи от мислите, в случая мислите за детските желания и страхове, а не от емпиричния опит.
Друго суеверие е свързано с числото тринайсет. Вярата, че чис-лото тринайсет носи нещастие, е толкова разпространена, че много сгради нямат тринайсети етаж или хората отказват да живеят на него, а местата в театрите са подредени по такъв начин, че да се избегне номер „13" и т.н. Тук също бихме могли да се досетим за най-общия смисъл на това широко разпространено суеверие, без да е необходимо да анализираме пациенти, които го споделят.
Интересното в случая е, че това е християнско суеверие. В първоначалния си вариант то гласи, че ако тринайсет души седнат на масата, това води до нещастие, защото на Тайната вечеря са присъствали тринайсет души: Христос и дванайсетте апостоли. Свързано с тази история е едно друго суеверие, а именно, че петък е нещастен ден, тъй като тогава е разпънат Христос. Оттук следва, че особено нещастен ден е петък тринайсето число.
Ясно е защо набожните християни се натьжават при спомена за разпятието и че петъчният ден буди асоциации в този план. Не е ясно откъде идва суеверието, че тринайсет носи нещастие. От горния пример можем да предположим, че това суеверие е свързано по някакъв начин с несъзнаваната вина за разпъването на Христос. Нека се опитаме да изясним въпроса, като разгледаме първоначалния вариант на суеверието: ако тринайсет души седнат на една маса, ще ги сполети нещастие. В един от вариантите на суеверието се казва, че един от тях ще умре. На пръв поглед това говори за липса на логика или за лоша статистика. Логиката на тези, които вярват в Евангелието, е, че понеже Христос е разпънат след вечеря, на която са присъствали тринайсет души, същото или подобно нещо ще се случва всеки път, когато тринайсет души седнат на една маса. Това им се струва толкова вероятно, че те препоръчват да се избягва подобна ситуация. Всякакъв друг брой хора е за предпочитане. Фактът, че нехристияните не се придържат към това, няма никакво значение - тринайсет души на масата се счита за лошо предзнаменование.
Това, както и всяко друго суеверие, е въпрос на грешка не само в съзнаваната логика. Последната вечеря всъщност е първото причастие. Ето описанието на Матея в глава 26:
„27. И когато ядоха, Исус взе хляб, благослови, и го разчупи и като го даваше на учениците, рече: Вземете яжте; това е моето тяло.
- Взе и чашата, и, като благодари, даде им, и рече: Пийте отнея всички!
- Защото това е моята кръв ...."*
Става ясно, че на тайната вечеря учениците на Христос ядат плътта му и пият кръвта му. Те ядат самия Бог. Отново се сблъскваме с детското нагонно желание да се убие и погълне бащата. В такъв случай ситуацията с тринайсет души на една маса символизира за християнина несъзнаваното желание да убие и изяде баща си, желание, изпълнено с вина и страх. Подобно на децата от предишния пример суеверният християнин казва несъзнавано на баща си, че е добър син, който не желае да го убие и изяде и очаква да бъде наказан, ако само се опита да извърши такова ужасно нещо. Като избягва действието, което символизира задоволяване на лошото желание, синът-християнин може да избегне отмъщението („нещастието").
Би било интересно да се опитаме да обясним несъзнаваното значение, което има числото 13 за много хора, убедени, че то носи нещастие, въпреки че нямат никаква представа за произхода на суеверието и връзката му с Тайната вечеря и с Христос. Всеки път, когато човек изпитва несъзнавано чувство за вина, у него могат да се породят необясними и ирационални очаквания за нещастие, които той се опитва да уталожи по магически начин. Можем да предположим, че онзи, който силно вярва в числото 13 или в друго предзнаменование за нещастие, най-вероятно има несъзнавано чувство за вина по отношение на нещо. На въпроса защо един човек се страхува от лоши предзнаменования повече, отколкото друг, може да се отговори задоволително само на индивидуална основа, а именно, с прилагане на психоаналитичния метод. Интересно е да се отбележи, че в клиничната практика психоанализата често открива, че пациенти, които съзнавано се отдават на ритуали, изразяващи се в броене или подобни дейности, несъзнавано са завладени от идеята и фантазиите, свързани с мастурбирането. Не може да се каже, че тази връзка е неизменна, но тя се среща твърде често.
Предзнаменованията и предсказанията са важна съставна част на суеверието. Магьосникът, астрологът и врачката са тясно свързани в съзнанието на обикновените хора. В много минали и сегашни общества те се ползват с уважение сред населението. Врачките обикновено имат двойна функция. Те предсказват бъдещето и същевременно съветват дали моментът е подходящ за някакво начинание - то може да е любовна афера, професионален риск или военно нападение. Почти всяко природно явление може да се използва за целите на предсказанието, като например звездите, полета на птиците, лунното или слънчевото затъмнение, черния дроб на някое животно, линиите на ръката или фигурите в чаша кафе. При всички тези случаи суеверната вяра е, че „силата", която кара звез-дите да се движат, птиците да летят или слънцето да се скрие, има за цел да ни съобщи дали можем или не можем да извършим нещо без страх от наказание и дали в бъдеще на нас ще се гледа с добро или лошо око. Въз основа на това, което знаем за несъзнавания психичен живот, имаме основание да приемем, че тази вяра, както и вярата в Бога, произлиза от детските нагласи към родителите. През детството родителите са тези, които казват кое може и кое не може. Ако някой не се подчини на родителите си, ще бъде наказан. Родителите са и тези, които през детството ни са отговорни за бъдещето, те имат силата да задоволят или фрустрират желанията ни и да помрачат надеждите ни. Суеверният човек, който вярва в предзнаменования и предсказания, несъзнавано остава дете, което сякаш приема нагласата за покорно подчинение на родителите си и прилежно се опитва да разбере какво е тяхното желание, за да му се подчини и да заслужи тяхната любов и подкрепа. Ако приемем това обяснение, можем да очакваме, че астролозите и врачките, които в реалния живот представят „силите", ръководещи съдбата ни, са обикновено стари хора, често твърде стари, такива, каквито детето вижда родителите през детството си.
Както отбелязахме, вярващите в религията, астрологията и други подобни, проявяват покорна, смирена нагласа към родителите от детските години, представени по-късно в живота от Бог, от свещеници, магьосници и врачки. Както от клиничната практика, така и от преките наблюдения знаем, че малкото дете има амбивалентна нагласа към родителите си. Тя включва гневни, бунтовни и дори убийствени желания, наред с любов и покорност. От дадените примери става ясно, че понякога преобладават едните желания, а понякога другите. Нека сега да разгледаме някои познати аспекти от живота на възрастния човек, при които са очевидни враждебните желания. При тези случаи съзнатите нагласи и поведение на възрастния до голяма степен се ръководят от антагонистичните и бунтовни желания от детството, които продължават да съществуват, макар и несъзнавано.
В политическия живот по правило всяко ново поколение влиза повече или по-малко в конфликт със старото. Изразът „конфликт на поколенията" или „разлика между поколенията" се използва масово за определение на това познато явление. Днес, когато политическата власт поне на теория е в ръцете на голяма група хора, конфликтът между поколенията има масов характер. Преди време той засягаше само отделни хора или малки групи. Сега този израз се използва и извън политическия живот при борбите и раздорите в семейството между родители и подрастващо поколение. Едва след
откритията и прилагането на психоаналитичния метод стана ясно, че първият сериозен конфликт между поколенията не е през юношеството, а през ранното детство, обикновено през едиповата фаза на развитието. По-късните конфликти са втори или трети вариант на първоначалния. Прибавя се нещо ново, но в голямата си част нещата остават същите. Важно е, че повечето от това, което е повторение на миналото, остава несъзнавано у възрастния. На непреднамерения наблюдател поведението на възрастния в такива моменти изглежда ирационално, необяснимо, неотговарящо на действителността и то всъщност е такова. То може да се разбере само в светлината на несъзнаваното наследство от детството, което доставя най-важната част на мотивацията и на двете поколения, участвуващи в конфликта. Постоянно се установява, че основанията на младото поколение за критика към старото не могат да се обяснят с ентусиазма и енергията на младостта. Избликът на чувства, съпровождащ критиките, вероятно има друга причина.
Психоанализата показва, че причината не е просто непокорност-та, незрелостта и необмислеността на младежките постъпки, нито други подобни определения за „младите". Причината всъщност е ревността и убийствените желания, които се зараждат в ранното детство и остават несъзнавано в психиката до края на живота. Макар и уникални за всеки индивид, те са сходни при всички хора и създават впечатлението за нещо непроменливо, което ние определяме като „конфликт на поколенията" и като повтарящо се всеобщо събитие.
От своя страна, хората от по-старото поколение също са подтиквани от несъзнавани желания, произтичащи от техните детски на-гонни пориви. Така например, по-старото поколение може да се идентифицира несъзнавано със своите родители, за които все още несъзнавано вярва, че са всесилни и че заплашват да разрушат или кастрират всеки, който се осмели да се разбунтува срещу техния авторитет. В същото време хората от по-старото поколение могат да оприличат несъзнавано младото поколение /своите „деца") с родителите си, които, макар че в действителност са стари или вече починали, са възкресени в лицето на новото поколение. Във всеки случай нито при политическите конфликти между младото и старото поколение, нито при конфликтите в отделните семейства липсата на разум и необяснимите емоционални излияния не са едностранни. От двете страни стоят хора. Двете страни са овладени от силни желания, идващи от детството, за които те имат смътна представа. Това ни дава възможност да разберем дълбокия хумор на един анекдот от Марк Твен:
„На седемнайсет години се ужасявах от безразличието на баща си. На двайсет и две години се учудвах колко много е научил за четири години". От друга страна интуитивно долавяме истина в твърдението, че държавните глави винаги са готови да започнат война, за да превърнат синовете си в мъртви герои.
Един от най-жестоките конфликти, на които се отдават хората, са революциите. Те представляват особен интерес за нас, тъй като живеем в епоха на революции. Разбира се, преди Френската революция има много примери за бунт срещу управляващите. Никога преди Френската революция обаче не е имало толкова много бунтове, колкото през двете столетия след нея. И никога преди това те не са били така широко разпространени. Никога преди това те не са постигали толкова успешно непосредствената си цел - да свалят съществуващото правителство. Започналото във Франция и Америка се разпространи в целия свят. Революционните лозунги и идеи на осемнадесети век получават всеобща подкрепа. Днес във всяка конституция е вписано: свобода, равенство, братство, суверенитет и човешки права. Преди двеста години тези принципи не са се приемали почти от никого, но днес те се обявяват за истини, с които се ангажира всеки политически водач. Преди години повечето хора, и разбира се, всички управляващи смятат, че тези идеи са опасни, че са вредна ерес и глупост.
На много наблюдатели на политическите събития през тази епоха на революции прави впечатление колко често революционерите започват да приличат на онези, срещу които са се бунтували, веднага щом вземат политическата власт. Бившият борец срещу тиранията става тиранин. Преди около сто години Бърнард Шоу заявява с характерното си чувство за хумор, че единственото нещо, което всяка революция може да постигне, е да прехвърли отговорността за потисничеството от раменете на едни върху раменете на други. При това Бърнард Шоу не е защитавал режима нито на своята, нито на друга епоха. Точно обратното, бил е убеден и активен социалист. Но просто изразява недоверието си, че революцията е средство за постигане на социализма. Трябва също да отбележим, че революционерите най-често са слепи за преобразованията, които настъпват в тях, подобно на бореца станал тиранин. Те и последователите им смятат, че такова обвинение е напълно неоснователно. Дори вярват, че са останали верни на първоначалните си идеи и че все още са защитници на свободата, равенството и правата на човека, че са непреклонни врагове на тиранията и на тираните, които са свалили от власт. Според тях тези, които твърдят, че те са станали като предишните управници, са злонамерени, клеветници и тайни конт- рареволюционери.
Не е рядко явлението човек да издава пред другите хора с поведението си своите мотиви, но самият той да е напълно сляп за тях. Дори когато му се представят факти, упорито ги отрича. Примери от подобен характер са представени в първа глава като доказателство за правилността на психоаналитичната хипотеза за несъзнавани-те психични функции. Това ни дава основание да приемем, че революционерите, за които става въпрос, се ръководят от несъзнавано желание да станат такива, каквито са били предишните управници, които те съзнавано ненавиждат, да се ползват от същите привилегии и да се наслаждават на същия авторитет. Какъв е произходът на тези несъзнавани желания в психиката на искрения революционер, който е убеден, че ако успее, ще бъде съвсем различен от онези, които иска да свали от власт? Позовавайки се на това, което знаем за несъзнавания психичен живот, най-вероятният отговор е, че тези желания произхождат от нагонните конфликти на детството. Малките деца се възхищават от родителите си, завиждат на авторитета им и искат да се отърват от единия или другия, за да станат самите те родители. С годините тези бунтарски и отцеубийствени желания стават несъзнавани, за да се избегнат свързаните с тях тревожност и вина. По-късно в живота несъзнаваната част от психиката е източник на мотивите за бунта срещу управниците и за кървавите революции. Революционерът, който съзнавано е мотивиран от загрижеността за благото на всички и от желанието да демократизира обществения строй, несъзнавано е подстрекавай от амбицията и завистта към тираните, срещу които се опълчва, и от желанието да заграби властта им. След като успее, той става същият както предишните управници, въпреки съзнаваното му желание да бъде съвсем различен от тях. Английският историк Актьн е може би прав, като казва, че властта покварява тези, които я притежават. Към това психоанализата може да добави, че несъзнаваните нагонни желания на индивида играят важна, вероятно основна роля в изневярата на собствените съзнавани реформистки идеи на революционера, когато той се добере до властта. Хората са консервативни по отношение на политическите си идеи, независимо дали осъзнават това или не. Те са неразумни в политическите си акции, независимо колко яростно отричат това и доколко успяват да докажат правотата си, т.е. да рационализират своите ирационални вярвания и действия. Психоанализата твърди, че както консерватизмът, така и ирационалността, които са характерни за политиката, произхождат от един и същ не-съзнаван източник - от нагонния конфликт в детството.
Трябва да отбележим, че разгледахме само една от многото страни на психологията на революционера - факта, че бунтовникът малко или повече се идентифицира с управляващите, както бунтуващото се дете се идентифицира със своите родители. Можем със сигурност да твърдим, че това психологично явление играе важна роля в революцията. Така например Френската революция създаде император Наполеон и нова аристокрация. Руската революция създаде Сталин, който като държавник прилича много на руските царе. Дворецът в Китай има нов господар, който по отношение на властта, която упражнява, и почестите, които получава, не отстъпва на предишните императори, макар че не го наричат Син на Небето, а ръководител.
Въпреки това не всяка революция следва този модел. Американската революция не поражда нов режим, който повтаря основните характеристики на предишния. Психоанализата смята, че на този случай трябва да се отдели специално внимание. Защо американските колонии не стават кралства? Политическите материали от онова време показват, че тази идея не е била чужда никому. Вашингтон постоянно е бил обвиняван, че иска да стане крал, но нито той, нито някой друг от главните фигури на революцията се опитва да направи това. Неколцината политици, като Бър например, които се насочват натам, не стигат доникъде. Централизацията на политическата власт в Америка на практика се осъществява много бавно след американската революция, въпреки че преди това Америка е управлявана от крал. Този факт представлява интерес сам по себе си. Неговото обяснение може да има практическо значение за бъдещето. Тук психоанализата открива нещо, което се отклонява от нормата, и заслужава специално изследване от историците, може би пак с помощта на психоанализата.
Има и друга област от човешката дейност, в която психоаналитичният фактор е от огромно значение. Тази област има много по-малка практическа стойност за хората, отколкото неумолимостта на революцията, разликата в поколенията и политиката. Въпреки това тя заслужава внимание, още повече, че в случая психоанализата има да каже важни и нови неща. Става въпрос за изкуството.
Каква е ролята на несъзнавания психичен живот в психологията на изкуството? Каква е ролята на несъзнаваните психични явления, първо - в творческия процес, и второ - в оценяването на изкуството, с други думи - в дейността на твореца от една страна, и в дейността на публиката - от друга? За да отговорим на тези въпроси с научна прецизност, трябва да приложим психоаналитичния метод върху твореца и почитателите му. Това е възможно да стане при почитатели на изкуството, подложени на лечебна психоанализа, въп- реки че реакцията на пациента към изкуството обикновено не е в центъра на вниманието по време на анализата. Често психоаналитикът може да хвърли поглед върху отношенията между несъзнавания психичен живот на пациента и съзнаваните му преживявания, свързани с изкуството. Но много рядко има възможност за задълбочено изследване на тези отношения. Още по-рядко се случва да бъде анализиран някой творец. Ако все пак това стане, задълженията за професионална тайна не позволяват на психоаналитика да разгласи наблюденията си. За лекарите обикновено е лесно да запазят анонимността на пациентите си, когато съобщават случай на физическо заболяване в професионалната литература. Много по-трудно е да се запази анонимността на пациента при докладването на психоаналитичен случай. Ако самият пациент е известна личност, тогава трудностите се увеличават извънредно много. Когато съобщението засяга дейности, с които пациентът е известен, задачата става невъзможна. Това е причината, поради която психоаналитичната литература е толкова бедна на съобщения за ролята на несъзнаваните психични процеси в творческата дейност. Повечето автори се ограничават с творци, които никога не са анализирани и подкрепят заключенията си за несъзнаваните фактори с данни от биографията им и други исторически сведения, както прави Фройд в първите есета на тази тема за Леонардо да Винчи /Ргеис!, 1910/ и за Гьоте /Ргеис!, 1911-Ь1. Други автори публикуват заключения, които сигурно отчасти са базирани на клинични данни от анализа на хора на изкуството, но не са в състояние да представят доказателства за това.
Въпреки трудностите, през годините се появяват някои основни заключения, които са важни и обосновани. Нека най-напред да се спрем на тези, които се отнасят до хората на изкуството. Ще започнем с литературата. Връзката между фантазията и литературното творчество е очевидна. Тя е добре позната и обсъждана преди появата на психоанализата. В развитието си психоанализата най-напред изследва фантазиите, тъй като се предполага, че невротичните симптоми са свързани с тях. Поради това вниманието на психоанализата се насочва към сънищата и мечтанията. В случая ни интересуват мечтанията, понеже те явно имат отношение към литературните произведения.
Тъй като и неврозата, и творческото писане имат отношение към мечтанията, Фройд /Ргеис!, 1908-а/ използва това и хвърля светлина върху определени аспекти на творческото писане. След този първи опит се натрупват много доказателства за това, че същите не-съзнавани нагонни желания и конфликти, които играят важна роля в сънищата и мечтанията, са отговорни за художественото творчество. Това означава, че писателят нагажда своите мечтания и фантазии така, че да бъдат интересни и в общ план да се харесат на другите хора. В широк смисъл на думата мечтанието е само за този, който фантазира. Писането е предназначено за публиката. Средството, което писателят използва, за да направи разказа, поемата, пиесата и т.н. привлекателна за читателите са техническите методи. Художникът и скулпторът използват изкусно четката и длетото. Средствата на твореца се различават в зависимост от това с какво работи той и в зависимост от културната среда. Каквито и средства да използва авторът, за да приспособи фантазията си към интересите на читателите, ядрото на литературното му творчество, неговото начало и основно съдържание, е авторовата фантазия. Това, което може да се каже за природата на фантазията, и това, което може да се научи за нейната психология, е важно за разбирането и на литературното творчество.
Мечтанията обикновено са свързани с несбъднати желания. Любовникът мечтае за любов. Детето мечтае да бъде голямо и красиво и да успее в живота. Гладният мечтае за вкусна храна, жадният -за пиене, а умореният - за почивка. Примерите могат лесно да се умножат, като наблюдаваме хората или ги разпитваме, без да е нужно да имаме познания по психоанализа. Ако човек силно желае нещо и има време да мечтае, веднага ще започне да фантазира, че желанието му е осъществено. Изключенията не са редки в смисъл, че има неприятни фантазии, дори такива, които предизвикват страх, но в повечето случаи, когато мечтаем, несъзнаваните желания се задоволяват съзнавано. Този факт е добре познат и както вече казахме, може лесно да се потвърди. Какво би добавила психоанализата към това? Несъзнаваните желания също са важна част от мечтанията. Ако по време на психоаналитично лечение имаме възможност да анализираме мечтанията на пациента с помощта на психоаналитичния метод, ще установим, че несъзнаваните желания също играят важна роля във формирането на мечтанията. Много от нагонните желания от детството остават завинаги повече или по-малко незадоволени. Те ни подтикват да търсим начини да ги задоволим, въпреки че може да нямаме представа за тяхното съществуване и да сме слепи за това, което искаме да задоволим. Мечтанието е начин за постигане на определена степен на задоволяване.
Няколко примера от клиничната практика могат да бъдат полезни. В началото на аналитична сесия пациент съобщава фантазията си, появила се няколко минути преди това, докато е вървял към кабинета на психоаналитика. Той си представил, че като завие към ъгъла, ще види пред входа на кабинета полицейска кола и линейка. Представил си ужасно произшествие: някакъв пациент, изпаднал във възбуда, е застрелял психоаналитика, който лежи в локва кръв на пода. В този момент мечтателят променя фантазията си. Сега той също е в кабинета, хваща психичноболния нападател и успешно го обезоръжава, преди той да успее да използва пистолета си.
Свободните асоциации по повод на тази фантазия започват с един филм, който пациентът е гледал предишната вечер и който е бил изпълнен с жестокости и убийства. Във филма има и еротични сцени, които са възбудили сексуално пациента. В една от сцените героят прелъстява вдовицата на мъжа, когото е убил. Това се преживява от пациента като нещо ужасно и същевременно възбуждащо. По-късно той съобщава, че другият от героите, възрастен човек, му е напомнил за баща му. Всъщност той не приличал на него, само очилата му са били като очилата, които баща му е носил. След това пациентът започва да разказва как винаги е разчитал на баща си и продължава с това, че психоаналитикът го е ядосал и разочаровал, когато е сменил часа на психоаналитичните сесии.
В този случай фантазията изразява амбивалентните чувства на пациента към психоаналитика. Пациентът е ядосан, че трябва да си промени програмата, като се съобрази с времето на психоаналитика, и затова иска да му каже нещо грубо. В същото време се срамува от гнева си, тъй като е благодарен за получената помощ и храни добри чувства към психоаналитика си. Във фантазията му тези чувства се изразяват във форма, явно повлияна от филма, който е гледал предишната вечер. Това означава, че той задоволява гнева си, като прави така, че убива психоаналитика, но в същото време запазва приятелските си чувства, като го спасява от смъртта. Чувството за вина, породено от гнева към психоаналитика, вероятно е причина убийството да се извърши от друг пациент, а самият той да се изложи на опасност във фантазията си, справяйки се с нападателя.
Всички тези мотиви са съзнавани. Пациентът е бил вече наясно с тях. Въпреки това те не са цялата истина. Когато пациентът е бил млад, баща му е бил застрелян в кабинета си от психичноболен служител. Бащата е липсвал много на сина си, който често си е представял как влиза в кабинета, обезоръжава нападателя и спасява живота на баща си. От това следва, че във фантазията пациентът вероятно изразява както съзнаваните в момента амбивалентни желания по отношение на психоаналитика, така и несъзнаваното желание за убийство на баща си и любов към него. Може да се каже, че той несъзнавано оприличава психоаналитика на баща си и пренася върху него някои чувства и желания, които все още несъзнавано пи-тае към баща си. Освен това неговите асоциации показват, че пренесените желания са от едипово естество. Фантазията се поражда от сексуално възбуждаща сцена във филма, гледан предишната вечер, в която един мъж убива друг мъж и след това прелъстява вдовицата, а в психиката на пациента това е свързано с мисли за баща му. С други думи, сексуалната ревност на пациента към баща му, убийствената ярост към него, както и разкаянието му, завещани от едиповия период на детството, се задоволяват съзнавано във фантазията, която той има по пътя към кабинета на психоаналитика.
Съзнаваните желания във всекидневието се променят в зависимост от обстоятелствата, нуждите, впечатленията и интересите. На-гонните желания от детството, макар и несъзнавани, остават в основата си непроменени през целия живот. В резултат на това фантазиите, както и съзнаваните желания, макар и да се променят, остават едни и същи, тъй като отразяват различни страни на несъзнава-ните нагонни желания и конфликти. Пациентът от последния пример има повтарящи се фантазии през младежките години, в които спасява живота на баща си. Тези фантазии винаги са били свързани с отцеубийство. Друг пациент е имал повтарящи се фантазии през младежките години, в които е бил войник и е стрелял с шмайзер. Във фантазията си той убива хиляди въображаеми врагове, но в тях винаги има един „близък човек"; скъп другар, фатално тежко ранен, когото пациентът спасява с героична пожертвователна постъпка. В този случай военната обстановка е определена от външни събития -Втората световна война. Пациентът съзнавано желае да бъде голям и да бъде войник. Несъзнаваните фактори са много по-сложни и много по-важни. Действителният партньор в игрите или „близкият човек" е всъщност сестра му. Тя е четири години по-малка от него и е любимка на майка му. Ревностният му гняв е насочен към цялото семейство, но никога не е изразяван открито. Пациентът намира отдушник във фантазиите за героични прояви във войната, в развиването на различни симптоми и в потискането на прояви на съперничество. Освен това развива желанието да е момиче. В детската му психика това означава да загуби пениса си, нещо, което го изпълва със силен страх. Така в неговата повтаряща се фантазия той не се превръща в момиче, но сестра му става момче. Освен това той държи голям шмайзер, което също го уверява, макар и символично, че не е загубил пениса си. И за да отрече по най-категоричен начин, че не мрази сестра си и не й желае смъртта, във всяка фантазия той я спасява с риск за собствения си живот и грижовно лекува раните
й.
Как бихме могли да приложим това, което знаем от фантазиите на пациентите, към произведенията на художествената литература? Какви изводи могат да се направят? Сигурни сме, че писателите не се различават от останалите хора по отношение на връзката между техните фантазии и несъзнаваните им желания. Техните мечтания поне отчасти също са мотивирани от детските нагонни желания, които все още са активни в психиката им, въпреки че те нямат представа за това. Тъй като техните фантазии са така да се каже суровият материал, с който работят, възможно е, когато четем творбите им, да отгатнем неща от детските желания на автора и конфликтите, свързани с тях. Това става още по-лесно, когато освен до публикуваните произведения имаме достъп и до нахвърляни бележки, записки и чернови, които са още по-близки до суровия материал, а всъщност до фантазиите. Понякога вниманието на автора е погълнато от определена тема или теми в такава степен, че няма как да не забележим това и да не направим съответните заключения, особено ако знаем каква е връзката с несъзнаваното наследство от детския нагонен живот. Хемингуей например е погълнат от темата за мъжествеността. Грубост и мъжественост характеризират неговия стил и действие. От клиничния опит знаем, че когато мъжествеността се подчертава толкова силно във фантазиите, това означава, че несъзнаваните фантазии зад тях често са свързани със заплахата от кастрация. Това отнася ли се за Хемингуей? Нашето предположение, че това е така, може да се подкрепи от факта, че в един от неговите романи героят загубва в битка половия си орган. Друг пример е Достоевски, който е погълнат от такива теми като вина и угризения на съвестта. Със заглавието на един от най-великите му романи „Престъпление и наказание" можем да назовем цялото му творчество. Бихме могли поне отчасти да си обясним защо през целия си живот той се занимава с тази тема, когато разберем, че като малък е бил свидетел на убийството на баща си.
Други автори не са толкова тясно посветени на една тема, както Хемингуей и Достоевски. Имайки предвид творчеството им, техните фантазии обхващат голямо разнообразие от несъзнавани теми. Прави впечатление, че основните теми на литературата за възрастни са пак тези, които разгледахме в митовете и приказките за деца. Те произлизат от нагонните желания и конфликти на детството. Колкото и изкусно да замаскира този факт, колкото и умело да се изразява, каквото и да мисли за своето творчество, писателят винаги иска да представи на читателите своята реакция към несъзнаваните си желания, т.е. своята фантазия. Като човешко същество той не може да постъпи по друг начин.
Връзката между фантазията и художественото творчество е на- лице в другите области на изкуството, но там тя се доказва много по-трудно, особено ако става въпрос за форма на изкуство, в която не се използват думи. Ако не можем да подложим твореца на психоанализа, оставаме несигурни по отношение на несъзнаваните факти, обуславящи неговата фантазия. Съзнаваните фактори могат да се установят сравнително лесно. Но до несъзнаваните обикновено се достига трудно. Поради това психоаналитичната литература съдържа много повече изследвания в областта на литературата и сред писателите отколкото в другите области на изкуство.
Почитателите на изкуството са много по-многобройни от създателите му. По тази причина много по-лесно е да се изследват пряко с помощта на психоаналитичния метод несъзнаваните мотиви на почитателите, отколкото на творците. Както вече споменахме, реакцията на пациента към художественото творчество обикновено не е в центъра на свободните му асоциации. Въпреки това в мислите му често се появяват реакции към книги, филми, пиеси или други представления, което дава достатъчно основание да правим съответни изводи. За да остави трайно впечатление, литературното произведение трябва да представи интрига, която да възбуди и задоволи някои важни страни на несъзнаваните едипови желания на читателите. Ако произведението е трагедия, неговото съдържание също се приспособява към несъзнаваните страхове и самонаказателни тенденции, които са пряко свързани с несъзнаваните нагонни желания.
Важното значение на темата за детската сексуалност в литературата е открито отдавна в психоанализата /Капк, 1912/ и е потвърдено многократно /Веге§, 1951; \Уап§п, 1968). Тази тема обаче е само едно от условията, които правят литературното произведение велико. Тя не е достатъчна сама по себе си, но трябва да присъства, за да бъде произведението привлекателно и да остави трайно впечатление. Владеенето на езика, умението да се изгради интригата, описанието на героите, драмата, способността да се разказва, чувството за диалог, връзката със съвременността и оригиналността са също важни условия, но те трябва да се вплетат в история, която не-съзнавано да задоволява жестоките и страстни желания от детството, за да достигне творбата нивото на голямото изкуство.
Можем лесно да потвърдим това, като представим интригата на велики литературни произведения. В „Хамлет" брат убива брата си и се оженва за съпругата му, а поетът открито нарича тази сексуална връзка инцест. Синът на убития брат си отмъщава, като убива чичо си и майка си; самият той също е убит. В „Ана Каренина" на Толс-той главната героиня изоставя единствения си син и съпруга си, който по възраст може да й бъде баща, и отива да живее при младия си любовник. Но разрушава щастливия си живот, като прокуж-да любовника си със своето поведение, а след това се самоубива. В „Братя Карамазови" основната интрига на Достоевски е наказание за отцеубийство. Става ясно, че през целия си живот човек несъзна-вано е привличан от темите за инцеста и отцеубийството, въпреки че може съзнавано да прикрива този факт и дори яростно да го отрича.
Чертите на характера, идентификациите, любимите занимания, изборът на професия и сексуален партньор, приказките, митовете, легендите, религията, моралът, политиката, магията, суеверието, конфликтът между поколенията, революцията, изкуството - всичко това представлява огромно разнообразие от форми на нормално функциониране на психиката. Ние се опитахме да покажем, че при всички тях значителна роля играят несъзнаваните психични процеси, идващи от нагонните желания на детството, както и тревожността, угризенията на съвестта и самонаказателните тенденции, които се пораждат от тези желания, и психичните конфликти, които са резултат от сблъсъка между желание и страх. Да се надяваме, че тези примери дават представа за мощта на нагонния живот на ранното детство и неговата способност да проникне навсякъде и да остави трайни следи. Самите желания се запазват до края на живота. Конфликтите, които се пораждат от тях, се изживяват отново и отново във всички области - нормални и патологични - на психичния живот.